Video: BOLEČINE V RAMENSKEM SKLEPU
Ramenski sklep je najbolj gibljiv sklep v človeškem telesu. Stabilnost ramenskega sklepa omogočajo mišice, vezi, sklepna ovojnica in subatmosferski tlak v ramenu. Ko je okrnjeno delovanje katerega koli od naštetih elementov, se lahko pojavi bolečina.
Nekaj najpogostejših vzrokov bolečine v ramenskem sklepu:
Kalcinacija
Kalcinacija pomeni odlaganje kalcija na tetive ali sklepe. Nastane lahko zaradi preobremenitve, v procesu celjenja mikro poškodb v tetivi. Najpogosteje se razvije v tetivah ki imajo slabšo prekrvavitev in so preobremenjene. Kalcij se lahko nalaga tudi na robove sklepnih površin in je naravni proces degeneracije sklepov. Tudi če je kalcinacija v ramenu prisotna, ni nujno izvor bolečine.
Tendinitis
Tendinitis je akutno vnetje tetive, ki lahko nastane zaradi poškodbe ali akutne preobremenitve. Simptomi tendinitisa se lahko kažejo kot bolečina ki se poveča ob gibanju, zmanjšana mišična moč, togost v sklepu in nočna bolečina.
Tendinoza
Tendinoza pomeni kronično ne vnetno degeneracijo tetive. Lahko se razvije kot posledica tendinitisa ali zaradi ponavljajočih preobremenitev tetive. Znaki tendinoze se lahko kažejo kot pekoč občutek na prizadetem območju, zmanjšan obseg giba in bolečina ki se poslabša med aktivnostmi ali po aktivnostih.
Burzitis
Burza je vrečka napolnjena s tekočino, ki med gibanjem zmanjša trenje med tetivo in kostjo. Burzitis pomeni vnetje burze, nastane lahko zaradi poškodbe, preobremenitve ali zaradi različnih stanj, ki povzročajo vnetje v sklepu. Znaki se lahko kažejo kot bolečina na zunanjem delu ramena, bolečina ob dvigu roke na stran in nelagodje pri ležanju na rami.
Utesnitev
Utesnitev v ramenskem sklepu je lahko posledica kombinacije vseh zgoraj naštetih stanj. Do utesnitve lahko pride na več mestih v ramenskem sklepu, najpogosteje pa se srečujemo s subakromialno utesnitvijo mišice supraspinatus (pod akromionom). Kot že prej omenjeno, do tega stanja lahko pride zaradi kombinacije tendinoze, burzitisa in/ ali kalcinacije. Mišica supraspinatus je eden glavnih stabilizatorjev ramenskega sklepa, na svojem narastišču pa je manj prekrvavljena, zaradi česar lahko pride do zmanjšanih obnovitvenih sposobnosti in povečanja odlaganja kalcija na tetivo. Znaki utesnitve se lahko kažejo kot bolečina na zunanji strani ramena, bolečina ki se poveča ob kombiniranem gibu notranje rotacije in dviga roke ali nočna bolečina.
Kdaj priporočamo obisk pri fizioterapevtu?
če se bolečina poslabšuje
če se bolečina ne zmanjša po 1-2 tednih
če občutite mravljinčenje v rokah
če opazite zmanjšano mišično moč
ko se bolečina pojavi po poškodbi
Fizioterapija in bolečina v ramenskem sklepu
Ob prvem obisku izvedemo fizioterapevtski pregled ki zajema pogovor o poteku nastanka bolečine, oceno bolečine, pregled morebitnih predhodnih izvidov, natančen klinični pregled s funkcionalnim testiranjem in pogovor o ugotovitvah in poteku zdravljenja.
Glavni cilj fizioterapije pri bolečinah v ramenskem sklepu je zmanjšati strah pred gibanjem, olajšati gibanje, ojačati mišice ramenskega obroča in ponovno vzpostaviti funkcijo ramenskega sklepa. Kljub bolečini je pomembno da ostanete aktivni, saj le tako lahko zmanjšate možnost atrofije mišic (upadanje mišične mase).
V spodnjem videu smo vam pripravili začetne in napredne vaje za ramenski obroč, ki so primerne za zgoraj našteta stanja.
Novice in obvestila
Preberite si najnovejše novice o delu v naši Fizioterapiji ter obvestila o najnovejših temah povezanih z delom v naši fizioterapiji. Vedno bomo veseli vašega odziva, zato nas pokličite ali nam pošljite sporočilo.
Več novicVideo: BOLEČINE V RAMENSKEM SKLEPU
Ramenski sklep je najbolj gibljiv sklep v človeškem telesu. Stabilnost ramenskega sklepa omogočajo mišice, vezi,...
Več o temVideo: VAJE PO ARTROSKOPIJI KOLENSKEGA SKLEPA
Kaj je artroskopija?Artroskopija je minimalno invaziven operativni poseg, ki omogoča pregled in zdravljenje kolena...
Več o temMITI IN DEJSTVA O BOLEČINI V SPODNJEM DELU HRBTA
MIT: Spodnji del hrbta me zelo boli, verjetno imam resno poškodbo. DEJSTVO: Bolečina v spodnjem delu hrbta (BVSDH)...
Več o tem